Kako se slaže odeća po bojama, boji očiju i boji tena?
- Sonja Nikolic

Nije važno da li su deo vašeg garedrobera isključivo pristupačna odeća ili skupoceni odevni komadi, boje su, pored materijala i njegovog kvaliteta, najvažniji činilac odevanja koje mogu da unaprede izgled ali i da ga naruše. Kombinovanje i uklapanje boja je stvar kulture odevanja i treba mu pristupiti sa pažnjom i određenim predznanjem.
Kako biste bez greške kombinovali boje, ostanite sa nama do kraja teksta i saznajte osnovne principe slaganja boja odeće prema uklopivosti, kao i prema boji očiju i kose.
Slaganje boja – odevne kombinacije za svakodnevne i za svečane prilike
U nastavku su pravila koje treba uvažiti bez obzira na priliku:
- Pravilo 3 boje – U odevnoj kombinaciji treba koristiti najviše tri boje kako biste održali sklad i izbegli preopterećenost vizuelnog izgleda. Ako koristite šare, print, cvetne dezene ili druge uzorke, onda je to jedan odevni komad a ostali su svi neutralne boje koje umiruju i daju svedenost izgledu.
- Neutralne boje su baza – Bež, teget, bele, crne i sive nijanse su lako uklopive sa bilo kojom drugom bojom i zato je odlično formirati kapsula garderober kako biste uvek imali spremnu bazu sa proverenim komadima.
- Kontrast i balans – Kombinujte svetle i tamne nijanse za vizuelni balans i uvažite svoj tip građe. Dakle, ako želite neki deo tela vizuelno da umanjite, koristite tamnije boje i obrnuto.
- Uvažavanje boje tena i kose – Određene boje bolje odgovaraju toplim ili hladnim podtonovima kože, što može poboljšati vaš celokupni izgled. Zato, obratite pažnju na boju kose i tena i birajte boje koje vas čine svežim.
Kako vam krug za boje može pomoći za kombinovanje boja odeće?
Krug za boje koji koriste moleri i arhitekte za uređivanje enterijera može mnogo da vam pomogne da odaberete prave boje i odlično uklopite garderobu. Boje su raspoređene u krug koji jasno pokazuje kako se različite boje međusobno slažu. Na krugu boja je predstavljena:
- Monohromatska kombinacija – Kombinovanje različitih nijansi iste boje.
- Analogna kombinacija – Spajanje boja koje su jedna do druge na krugu, poput plave i zelene.
- Komplementarna kombinacija – Korišćenje boja koje su nasuprotne na krugu, kao što su crvena i zelena.
- Trijada kombinacija – Kombinovanje tri boje koje su ravnomerno raspoređene na točku boja, poput crvene, plave i žute.
Koristeći ove principe i krug boja, lako možete kreirati skladne i vizuelno privlačne odevne kombinacije bez greške.
Pravilan odabir boja odeće prema boji kose i tenu
Ako primenjujemo boje koje su komplementarne našem podtonu kože, dobićemo svežinu i odsjaj koji nam daje mladalački izgled.
Da biste odredili svoj podtip kože, najbolje je da pogledate vene na zglobu ruke. Ako je koža tamnija a vene zelenkastije, onda imate topli podton, ako vam je koža umereno svetla a vene izrazito plavo-zelene, onda vam je podton neutralan. Ukoliko vam je koža potpuno svetla a vene jasno plave ili ljubičaste, podton vam je hladan.
Odeća prema tenu
- Hladni podton – Najbolje odgovaraju plava, srebrna, ljubičasta, smaragdnozelena, svetloroze i siva.
- Topli podton – Idealne boje su zlatna, narandžasta, maslinastozelena, boja senfa, crvena i tople braon nijanse.
- Neutralni podton – Osobe sa neutralnim podtonom mogu nositi i tople i hladne boje, ali im najbolje stoje bež, teget, siva i zemljani tonovi.
Odeća prema boji kose
- Plava kosa – Odgovaraju vam pastelne boje, svetloplava, boja breskve, ali bež i teget su isto sjajan izbor.
- Smeđa kosa – Toplije nijanse poput bordo, maslinastozelene, senf žute i tamnoplave.
- Crvena kosa – Topli tonovi poput zemljanih boja, narandžaste, boje vina i maslinastozelene.
- Crna kosa – Jarke boje poput crvene, ljubičaste, kraljevsko plave, ali i neutralne poput bele i sive.
Kako uklopiti šarenu odeću ili print?
Ako volite uzorke na garderobi, cvetni print, tufnice, pruge, karirani dezen i slično, evo nekoliko saveta kako da ih uklopite sa bojama:
- Kombinujte uzorak sa jednom od boja prisutnih u njemu. Dakle, odaberite jednu boju sa šarenog dezena i sve ostalo od odeće neka bude u toj boji ili potpuno neutralno, bež, sivo, crno ili belo.
- Prugasti i karirani dezeni izgledaju odlično sa jednobojnim komadima, i ovde je dobro ići sa 3:1 odnosom (1 prugasti ili karirani odevni komad a sve ostalo u jednoj boji)
- Ako spajate više uzoraka, neka jedan bude dominantan, a drugi suptilan i skroz nenametljiv. Izbegavajte dva šarena odevna predmeta kako ne bi došlo do preterivanja.
Kako formirati garderober sa lako uklopivim bojama?
Da biste uvek imali skladne kombinacije, najpre napunite garderober proverenim komadima u nekoliko osnovnih boja:
- Izaberite 2-3 bazne boje (npr. crna, bela, teget) i kupite bazične komade, farmerice, pantalone, haljine, sakoe, blejzere, majice.
- Dodajte nekoliko modnih detalja ili obuće intenzivnih boja koje volite i koje vam odgovaraju na osnovu tena i tipa građe.
- Ako imate previše šarene odeće, ubacite neutralne tonove u vidu ešarpi, torbi, obuće i nakita, kako biste imali više mogućnosti za kombinovanje i umirivanje outfita.
Dakle, ili idite od neutralnih bazičnih komada ka ubacivanju modnih dodataka u jarkim i intenzivnim bojama i dezenima, ili obrnuto, od izdvajanja šarenih dezena i ubacivanja neutralnih komada odeće.
Kombinovanje boja u odeći ne mora da bude komplikovano ako se oslonite na nekoliko osnovnih pravila.
Uz pomoć kruga boja, prilagođavanja tonova svom tenu, neutralnih osnova i malo kreativnog eksperimentisanja, možete sa lakoćom kreirati usklađene i moderne kombinacije. Kada sledeći put stanete pred ormar, prisetite se ovih smernica i bićete sigurni u svoj izbor i bez greške upariti boje.