Blog
Recikliranje: „Mali korak za čoveka, veliki za čovečanstvo“
Zahvalni smo Armstrongu na rečenici koju je izgovorio sletevši na Mesec davne ’69. godine. Istorijski događaj, ali isto toliko istorijska, često citirana rečenica koja simbolizuje akciju čoveka kao pojedinca i ima veliki uticaj na društvo. Hajde da tako posmatramo i reciklažu.
Reciklaža je proces prikupljanja i obrade materijala koji umesto da postane otpad, koristi se za nove proizvode. Pre nego što uvedemo statistiku i brojeve, objasnićemo šta zapravo znače tri zelene strelice.
Mobiusova petlja – međunarodni znak za recikliranje je prikazan kao tri strelice koje predstavljaju tri osnovna principa, a negde se navode i kao tri slova R:
Reduce – smanjiti
Reuse – ponovo koristiti i
Recycle – reciklirati.
Cilj reciklaže su zaštita životne sredine i ušteda prirodnih resursa. Ekološka etika pored posedovanja vrednosnog sistema, znanja i stavova, zahteva aktivno i odgovorno ponašanje. Ne, ne mislimo da treba da nosiš majice i suknje od limenki i guma i izgledaš kao Robokap. Ali informisanje i edukovanje koje dovodi do menjanja određenih navika svakako utiču na okolinu i napuštanja stavova „Ja sama/sam to ne mogu da promenim.“, „Ne zavisi od mene.“ itd.
Možeš da promeniš. Zavisi od tebe.
Moda nije samo lepo…
Moraćemo da te razočaramo. Moda zagađuje i to dosta. Problem ne predstavlja samo proizvodnja (modna industrija proizvodi čak 10% ukupne svetske emisije CO2, što je pet puta više od avio-industrije), već i odlaganje garderobe koja se više ne koristi. Privredna Komora Srbije procenjuje da se svake godine u Srbiji stvori oko 90.000 tona tekstilnog otpada od čega najveći deo završi na deponijama ili se uništava spaljivanjem. Deo tekstilnog otpada koji nije biorazgradiv ima članarinu za deponiju na čak 200 godina… Da li treba da istaknemo da deo otpada završi u okeanima, morima i rekama?
… ali postoje rešenja!
Novi trend koji će zemlje Evropske unije uvesti kao obavezu od 2025. godine biće odlaganje tekstilnog otpada u posebne kontejnere koji će biti namenjeni samo za tu svrhu. Krajnji cilj je lakše razvrstavanje materijala za recikliranje. Kada već govorimo o trendovima u EU, treba napomenuti da reciklažom odeće najviše nastaju industrijske krpe, termoizolaciona vuna, materijal za punjenje nameštaja, a da se samo 1% pretvara u nove odevne predmete.
Možda nemamo specijalne kontejnere, ali imamo https://gdereciklirati.rs/#. Ovaj sajt pruža informacije gde možeš da predaš otpad za reciklažu ili da kontaktiraš sakupljačku firmu ili reciklažni centar da preuzmu otpad. Takođe, pretraga je jednostavna jer ima opciju izbora prema vrsti otpada kao i prema lokalnoj samoupravi.
Predlažemo ti još jedan sajt https://srda.rs koji pruža aktuelne vesti, korisne reportaže, analize, intervjue i zanimljive izveštaje iz svih oblasti životne sredine – energija, otpad, priroda, voda, zdravlje itd.
Prepoznavši potrebu zapošljavanja žena iz ranjivih grupa i potrebe lokalne zajednice za unapređenjem kvaliteta sistema primarne selekcije otpada, Ženski centar Užice je 2010. osmislio inovativni centar za prikupljanje i reciklažu tekstila Retex.
Cozy podržava svaki oblik ekonomskog osnaživanja i pružanja zaštite ženama iz ranjivih grupa. Od restlova naših materijala, žene iz Ženskog centra Užice su izradile ukrasne gumice Savage, Dolce vita, Floral i Cosmopolitan i sportske trake za kosu u crnoj i boji terakote.
Za literaturu preporučujemo Manje je više – Kako će odrast spasiti svet, autora Džejsona Hikela. U knjizi se sistemtično i argumentovano zastupa teorija odrasta prema kojoj, u cilju izbegavanja ekološkog kolapsa i nejednakosti u društvu, moramo napustiti kapitalističku opsesiju za profitom.
Imamo još nešto – tradiciju nasleđivanja garderobe 😊 Bez obzira na fast fashion, stiče se utisak da je nasleđivanje stvari deo našeg folklora.
Praestat cautela quam medela – Bolje sprečiti, nego lečiti.
U poslednjih 15 godina, modna industrija je porasla oko 65 puta. Konzumerizam i kontinuirano postavljanje novih trendova diktiraju stvaranju velikog broja kolekcija. Garderoba koja ne pronađe put do kupca biva uništena ili poslata u siromašne afričke zemlje koje nemaju kapacitet za borbu protiv ovakve vrste otpada. Zato kažemo NE brzoj modi.
Mi se borimo na svoj način. Naša filozifija je “kupuj manje, biraj pažljivo i šta god da kupiš, učini da traje.” Kvalitet stavljamo iznad kvaniteta kroz izbor prirodnih materijala koji garantuju izdržljivost i udobnost. Dizajnirali smo modele koji pristaju svakoj građi i odabrali tonove koji omogućavaju raznovrsnu igru kombinovanja.
Ovu temu smo započeli u svemiru i ne bismo želeli da je tamo završimo. Bez obzira što se sve više u javnosti priča o kolonizaciji Marsa, nije nam privlačno da napuštamo našu planetu, jer ne postoji plan(eta) B.