Very Black Friday

Groznica Crnog petka se uveliko oseća. Kozmetičke kuće, lanci prodavnica garderobe, obuće, nakita i bele tehnike najavljuju ne samo crn dan, već celu crnu nedelju. Pridev „crni“ se najčešće koristi za nesrećni događaj pa je još Vuk Karadžić u Srpskom rječniku iz 1818. godine uvrstio izraz „Doći će i njemu crni petak“. Jedan takav petak je došao dvojici finansijera u Americi koji su mahinacijama pokušali da smanje tržište zlata, nakon čega je tadašnji predsednik Grant naredio da se oslobodi velika zaliha zlata čime je zaustavljena trka, a cena zlata je opala za 18%. Ipak, ovaj događaj nije imamo nikakve veze sa onim što mi danas znamo kao šoping histeriju, ali je00 tada prvi put upotrebljen izraz Black Friday.

Crni petak, kao dan koji dolazi nakon Dana zahvalnosti koji se obeležava u Americi svakog četvrog četvrtka u novembru, 50-ih godina prošlog veka je bio izraz za simptomatično javljanje zaposlenih da su na bolovanju kako bi vezali praznik sa vikendom.😊 Deceniju kasnije Black Friday su žargonski koristili policajci u Filadelfiji za haotičnu gužvu u sabraćaju koja je nastupala nakon velikog praznika zbog početka Božićne kupovine. Ubrzo je fraza dobila nacionalni identitet i postala sinonim za najprometniji dan u godini kako u saobraćaju tako i u kupovini. Postoji još jedna teorija zašto je petak baš crn – trgovaci na malo koji su tokom cele godine poslovali sa finansijskim gubitkom, na petak posle Dana zahvalnosti bi stavljali robu na popust i iz minusa prelazili u plus i tako ostvarivali profit. U tadašnjoj računovodstvenoj praksi se koristilo crveno mastilo da prikaže poslovanje sa gubitkom, a crno za ostvarivanje profita.

Black Friday u punom sjaju sija od 80-ih godina XX veka. Radnje su se otvarale u zoru, neke čak u ponoć, a slike kupaca koji stoje u kilometarskim redovima i čekaju da se vrata prodavnice otvore je izgledala apokaliptično. Ovaj trend se brzo proširio i na ostale kontinetne sa različitim kulturološkim varijacijama. Naravno, ni nas nije zaobišao.

Black Friday, black numbers, black habits

 U 2022. godini, samo u Americi je prodaja tokom Crnog petka iznosila preko 9 milijardi dolara uz milione online transakcija. Online kupovina zamenila je tradicionalni način odlaska u prodavnicu i tako dobila svoj spešl dan – Cyber Monday!

Preko 60% kupaca priznaje da obavljaju neplaniranu kupovinu, podstaknuti strahom od propuštanja (FOMO – Fear of Missing Out). Ovaj psihološki fenomen opisuje stanje pojedinca koji oseća strah ili uznemirenost zbog propuštanja dešavanja u kojem drugi uživaju. Prekomerna izloženost društvenim mrežama je dodatno podstaklo širenje FOMO-a zbog čestog upoređivanja sa tuđim, naizgled savršenim životima. Marketari koriste ovaj fenomen tako što stvaraju hitnost oko proizvoda ili usluge – „vremenski ograničena ponuda“, „još samo dva na stanju“ itd. Na nekim sajtovima postoje i štoperice koje mere vreme do kraja „sjajne ponude“ i „ne propusti fantastičnu  priliku“ za kupovinu.

Ovakvi marketinški  potezi pojačavaju konzumerizam jer se kod kupaca zbog straha od propuštanja stvara osećaj nemira koji lako dovodi do kompulsivnog ponašanja –  prekomerne kupovine.

Kao da (zlo)upotreba FOMO od strane marketara nije dovoljna za ostavrenje profita, prodavci koriste taktiku poznatu kao „sidrenje cene“ – originalne, prvobitne cene uvećaju (što bi naš narod lepo rekao napumpaju) kako bi popusti delovali mnogo veći, odnosno strmiji.

Nije sve tako black!

Mnogi potrošači širom sveta počinju da bojkotuju Crni petak zbog zabrinutosti oko pitanja otpada, uticaja brze mode i proizvodnje na životnu sredinu, prava radnika koji se suočavaju sa nedovoljno plaćenim, prekomernim poslom, posebno tokom praznika. Osvešćivanje potrošača dovelo je do pojave alternativnih pokreta kao što je Dan za kupovinu ničega 😊

„Buy less, choose well, make it last.“

Vivijen Vestvud, modna revolucionarka koja je izgradila svetsku imperiju i uvela pank u visoku modu, darovala nam je ovu mudrost kao oruđe i oružje u potrošačkom svetu. Naša Cozy filozofija se oslanja na svako slovo VV saveta koji nam je ostavila u amanet.

Pre nego što klikneš, razmisli da li ti zaista treba. Ako je jeftino, ne znači da moraš da kupiš. Napravi spisak neophodnih stvari, doniraj garderobu koju više ne nosiš. Izaberi održive, prirodne materijale i one komade koji ti pružaju mogućnost kombinovanja za dnevne i večernje varijante ( 2in1😊). Zato kupuj pametno, a ne brzo!